1983 – dzisiejsze minivany Chryslera – dwuskrzydłowa konstrukcja minivanu prawie wyparła przyczepę z rynku.Obecny 1984 r. Renault Espace – pierwszy masowy samochód jednokrotokrotny klasy niekomercyjnej MPV.

Auto assistance – argumenty za

Obecny Ford Taurus z 1986 r. – ta średniej wielkości sedan z napędem na przednie koła zdominowała rynek amerykański pod koniec lat 80.
Toyota Prius, wprowadzona na rynek japoński w 1997 roku, stała się najbardziej znanym hybrydowym pojazdem elektrycznym, a także najlepiej sprzedającym się hybrydowym pojazdem elektrycznym na świecie.

Obecny w 1998 roku Ford Focus – jeden z najpopularniejszych hatchbacków i najlepiej sprzedający się samochód Forda na świecie.
Tata Nano – niedrogi (₹,000, ≈ $2200), czteropasażowy samochód miejski z silnikiem tylnym, przeznaczony przede wszystkim na indyjski rynek krajowy.
2008-2012 Tesla Roadster – pierwszy seryjnie produkowany pojazd drogowy z napędem elektrycznym przeznaczony do sprzedaży seryjnej w Stanach Zjednoczonych w dobie nowożytnej. Sprzedano około 2500 urządzeń na całym świecie.
2008-2013 BYD F3DM – pierwszy seryjny agregat do produkcji seryjnej, wprowadzony na rynek chiński w grudniu 2008 roku, sprzedał ponad 2300 sztuk.
Mitsubishi i-MiEV – pierwszy seryjnie produkowany samochód w pełni elektryczny, wprowadzony na rynek japoński w lipcu 2009 r. dla klientów flotowych i w kwietniu 2010 r. dla klientów detalicznych. PSA Peugeot Citroën (PSA) jako Peugeot iOn i Citroën C-Zero sprzedaje w Europie wersje z przebiciem i MiEV.

Auto assistance – argumenty przeciw

Nissan Leaf i Chevrolet Volt, odpowiednio Nissan Leaf i Chevrolet Volt, które zostały wprowadzone na rynek w grudniu 2010 r., są najlepiej sprzedającymi się na świecie pojazdami do masowej produkcji tego typu. Na początku grudnia 2015 roku globalna sprzedaż Volt wynosiła ponad 100.000 sztuk. Globalna sprzedaż Nissana Leaf osiągnęła w styczniu 2018 r. kamień milowy w postaci 300.000 sztuk, czyniąc z Leaf w historii najlepiej sprzedający się samochód elektryczny przystosowany do jazdy po autostradzie.
Tesla Model S – pojazd elektryczny z wtyczką – obecny na rynku w 2012 roku – został uznany za najlepiej sprzedający się pojazd elektryczny z wtyczką do gniazdka w 2015 roku. Samochód ten został również nazwany przez Samochód i Kierowcę.

Klasyczny samochód jest starszym samochodem; dokładna definicja różni się na całym świecie. Wspólnym motywem jest starszy samochód o wystarczająco dużym znaczeniu historycznym, aby można go było zebrać i warto go było zachować lub przywrócić do poprzedniego stanu, a nie złomować.
Organizacje takie jak Classic Car Club of America (CCCA) i Antique Automobile Club of America (AACA) prowadzą listę kwalifikujących się niezmodyfikowanych samochodów, które nazywane są „klasycznymi”. Są one określane jako „fine” lub „charakterystyczny” samochód, zarówno amerykański jak i zagraniczny, wyprodukowany w latach 1915-1998.

W Wielkiej Brytanii „klasyczne samochody” to zarówno weterani (przed pierwszą wojną światową), roczniki (1919-1930), jak i roczniki (1930).
Po drugiej wojnie światowej „klasyczne samochody” nie są precyzyjnie zdefiniowane, a termin ten jest często stosowany w odniesieniu do starszych pojazdów.
Samochody 100-letnie i starsze należą zazwyczaj do klasy zabytkowej i obejmuje to „samochód z epoki mosiądzu„, który Klub Bezkonnych Samochodów Samochodowych Ameryki (HCCA) definiuje jako „wszelkie pionierskie pojazdy silnikowe napędzane gazem, parą wodną i elektrycznymi pojazdami silnikowymi zbudowane lub wyprodukowane przed dniem 1 stycznia 1916 r.”.